fbpx

Aktualności

Jak zwiększyć masę ciała młodego sportowca?

JAK ZWIĘKSZYĆ MASĘ CIAŁA?

Niska masa ciała może bardzo niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie młodego organizmu i prowadzić do tak samo poważnych zaburzeń w stanie zdrowia, jak i nadmierna waga. Konsekwencjami niskiej masy ciała mogą być m.in.:
 • Pogorszenie regeneracji po wysiłkowej
 • Spadek odporności – częstsze infekcje, przeziębienia
 • Brak energii na treningu – zmęczenie, ospałość, apatia
 • Pogorszenie sprawności umysłowej

Skutkiem niedoborowego żywienia są także zaburzenia emocjonalne, nadmierna drażliwość, problemy z koncentracją i efektywną nauką…

Warto więc poznać kilka „trików”, dzięki którym dostarczymy do organizmu naszego „chuderlaczka” więcej kalorii. Oczywiście nie powinny one pochodzić ze słodyczy i fast foodów! Mimo, że te produkty charakteryzują się wysoką wartością energetyczną, to zawierają niewiele/zero witamin i minerałów. Taki sposób odżywiania rzeczywiście może podnieść wagę dziecka, jednak jednocześnie sprawi, że będzie ono NIEDOŻYWIONE. Tak, osoby otyłe mogą i bardzo często są niedożywione. Dzieje się tak dlatego, ponieważ oprócz kalorii nie dostarczają one do organizmu żadnych wartościowych składników odżywczych.

Jak sobie z tym poradzić?

 1. Spożywaj posiłki częściej (nawet 6-7 razy dziennie), ale o mniejszej objętości.
 2. Podawaj warzywa i dania główne z domowymi sosami.
 3. Włącz do diety wysokokaloryczne owoce (banany, winogrona).
 4. Na przekąskę wybieraj owoce suszone – rodzynki, morele, daktyle, śliwki.
 5. Zwiększ spożycie zdrowych tłuszczów – oliwy z oliwek, awokado, orzechów, ziaren, nasion, pestek itd.
 6. Dosładzaj naturalnym miodem.
 7. Stosuj 100% masło orzechowe.
 8. Zwiększ spożycie produktów zbożowych – kasz, pieczywa, makaronów, ryżu, ziemniaków. Nie muszą być to produkty pełnoziarniste, ciemne. Zawierają one bowiem dużo błonnika, który obniża gęstość energetyczną diety! W tym przypadku produkty wysokooczyszczone (białe, jasne) również będą dozwolone.
 9. Unikaj spożywania dużych ilości napojów podczas posiłków. Sprawia to, że żołądek szybciej się napełnia i nie będziesz w stanie zjeść tyle, ile powinieneś.
 10. Wypij świeżo wyciskany sok przed posiłkiem, który zwiększy Twoje łaknienie.

 

Kamila Sawicka

Dietetyk Młodego Sportowca

kamsaw.dms@wp.pl